Hvorfor nu?
Fordi det giver dig en række økonomiske og juridiske fordele, som du ikke vil gå glip af.
Melder du dig ind nu i Lærernes a-kasse, kan du få dagpenge dagen efter, du afslutter din uddannelse. Du skal nemlig være studiemedlem af en a-kasse i 1. år inden, du afslutter uddannelsen, for at du får den mulighed. Melder du sig først ind, når du er færdig med din uddannelse, så går der en hel måned, før du kan få dagpenge. Og du kan gå glip af over 13.000 kr.
Og melder du dig ind nu i Lærerstuderendes Landskreds også, altså senest 1 år før du afslutter din uddannelse, overgår du automatisk til Danmarks lærerforening som færdiguddannet og undgår herved karensperioden på 1 år. Du får på den måde ret til juridisk bistand og konfliktstøtte og slipper samtidigt for at betale kontingent til Danmarks Lærerforening de første 2 måneder, efter du har afsluttet din uddannelse.
Sådan gør du
Vi har gjort det let for dig. Du skal blot udfylde vores fælles indmeldelsesblanket, så melder dig ind i både Lærernes a-kasse og Lærerstuderendes landskreds.
Udfyld indmeldelsesblanketten, gem den på dit skrivebord og send ind til os via linket, som du finder nederst i blanketten.
Har du spørgsmål er du velkommen til at ringe til Lærernes a-kasse på 7010 0018 eller Lærerstuderendes Landskreds på 3393 9424.