01.09.2019

Valg i sektion 1

Kommunekredsene i de forpligtende kredssamarbejder skal inden 1. september 2019 opstille det fornødne antal kandidater til delegeretvalget i Lærernes a-kasse for sektion I, der dækker Danmarks Lærerforenings organisationsområde.

Sektion 1 er opdelt i et antal kommunekredse i forhold til medlemstallet i Lærernes a-kasse. Opdelingen i kommunekredsene følger DLF’s opdeling i de forpligtende kredssamarbejder. De forpligtende kredssamarbejder anmodes om at opstille og anmelde det fornødne antal kandidater fra eget område. 

For at sikre et tæt samspil mellem Danmarks Lærerforening og Lærernes a-kasse anbefales det at opstille kandidater, som er organisatorisk aktive i det forpligtende kredssamarbejde, herunder den af kredssamarbejdet valgte formand/kontaktperson til a-kassen. Det vil være en fordel, hvis der blandt disse er kandidater, som i forvejen arbejder med arbejdsmarkedsforhold i kredsregi eller via FH.

Der skal vælges kandidater jf. følgende:

Region

Antal delegerede

 

Region Storkøbenhavn

 

København, Frederiksberg, Tårnby og Dragør, Gentofte, Gladsaxe, Lyngby-Tårbæk, Rudersdal, Bornholm

10

Glostrup, Hvidovre, Brøndby, Høje-Taastrup, Rødovre, Ishøj, Ballerup, Herlev, Albertslund, Vallensbæk

3

Furesø, Hillerød, Hørsholm, Allerød, Egedal, Gribskov, Helsingør, Fredensborg, Frederikssund,

Halsnæs

4

 

Region Sjælland/Lolland-Falster

 

Roskilde, Lejre, Greve, Køge, Stevns, Solrød, Odsherred, Holbæk, Kalundborg

4

Sorø, Ringsted, Slagelse, Faxe, Vordingborg, Næstved, Lolland og Guldborgsund

4

 

Region Syddanmark

 

Kerteminde, Nyborg, Faaborg-Midtfyn, Odense, Nordfyn, Assens, Svendborg, Ærø, Langeland, Middelfart

6

Sønderborg, Aabenraa, Haderslev, Tønder, Kolding, Sydslesvig

3

Esbjerg, Varde, Vejen, Billund, Fredericia, Vejle, Fanø

5

 

Region Midtjylland

 

Horsens, Hedensted, Randers, Odder og

Skanderborg, Silkeborg, Århus og Samsø,

Norddjurs. Syddjurs, Favrskov

10

Herning, Ikast-Brande, Ringkøbing-Skjern, Holstebro, Lemvig, Struer, Viborg, Skive

5

 

Region Nordjylland

 

Thisted, Morsø, Jammerbugt, Brønderslev, Mariagerfjord, Rebild, Vesthimmerland, Aalborg, Frederikshavn, Hjørring, Læsø

7

 

Anmeldelse af kandidater med angivelse af navn, adresse, e-mail adresse og telefonnummer skal finde sted inden 1. september  til Jeanette Richardson:  jr@dlfa.dk

De af DLF anmeldte kandidater er valgt, medmindre der inden 1. september 2017 opstilles alternative kandidater, jf. a-kassens vedtægt.

Valgt

Region København

Marianne Lindholdt (Allerød, Hørsholm)

Merete Svalgaard (Helsingør)

Jesper Van Vliet Tews (Frederikssund)

Jesper Bavnhøj (Hillerød)

Anders Liltorp (Rødovre)

Martin Roald-Arbøl (Hvidovre)

Jeanette Sjøberg (Ballerup)

Inge Thomsen (KLF)

Kjell Nillson (KLF)

Thomas Roy Larsen (KLF)

Peter Steen Jensen (KLF)

Katrine Ziegler Fylking (KLF)

Peter Rahbek Møller (Lyngby, Taarbæk)

Signe Ballegaard Schmidt (Bornholm)

Thomas Agerskov ( Gladsaxe)

Lasse Hnasen (Frederiksberg)

Jeppe Dehli (Gentofte)

Suppleanter:

Thomas Bo Jensen (Glostrup)

Christian F. Jeppesen (Bornholm)

Region Sjælland

Per Brinckmann

Tanja Siiger

Peter Bilde

Christian Bladt Nielsen

Ingelise Jørgensen

Rene Rygaard Jensen

Lise-Lotte Horn Jakobsen

Mette Brendstrup

Suppleant:

Anders Christensen

Pia Sundberg

Region Nordjylland

Morten Kampstrup Mikkelsen (Himmerlands Lærerkreds)

Jan Knærkegaard (Aalborg Lærerforening)

Karsten Simonsen (Aalborg Lærerforening)

Søren Jacobsen (Midtvendsyssel Lærerkreds)

Tom Kærgaard Nielsen (Lærerkreds Nord)

Lene Nielsen (Mariagerfjord Lærerkreds)

Charlotte Holst Høybye ( Thy-Mors Lærerkreds)

Suppleanter:

Ulla Kathrina Koch Sørensen (Aalborg Lærerforening)

Dennis Møller Thomsen (Himmerlands Lærerkreds)

Region Midtjylland

Helen Sørensen

Kirsten Busk Pagaard

Torben Voss

Grith Jost Bidstrup

Jeanette Winther

Region Syddanmark

Anders Petersen

Peter Lyck-Damgaard

Lars Pedersen

Tom Lassen Schmidt

Peter Lund Andersen

Tine Steendorph Petersen

Mads Alnor

Pia Ewe Jensen

Ullis Wagnholt

Rikke Marie Vagn-Hansen

Karsten Munk Nielsen

Lars Overgård Larsen

Susanne Nielsen

Karen Vestergaard

Suppleant

Rene Steenbjerg Olsen