Netværket tager udgangspunkt i din situation som kommende eller nyuddannet lærer. Her er fokus på at skabe trygge rammer, tydelig struktur og et fællesskab, hvor der er plads til forskellighed. Du møder andre, der står i en lignende situation, og som deler mange af de samme overvejelser og spørgsmål.
Forløbet består af fem netværksmøder med korte oplæg, fælles refleksion og erfaringsudveksling. Vi arbejder blandt andet med overgangen fra studie til arbejdsliv, mødet med arbejdsmarkedet, styrker og behov som neurodivergent lærer samt overvejelser om åbenhed i forhold til diagnose. Der er god tid til pauser og dialog, og du deltager i det tempo, der passer dig.
Netværket afholdes af Lærernes a-kasse og faciliteres af konsulenter, der har indgående kendskab til både læreruddannelsen og lærerfaget. Der er plads til højst 12 deltagere, så der er mulighed for nærvær og et trygt rum.
Deltagelse sker efter en afklarende samtale, hvor vi sammen ser på, om netværket passer til dig og din situation.
Sådan tilmelder du dig
Hvis du vil høre mere eller tale om deltagelse, er du meget velkommen til at tage direkte kontakt. Du kan ringe eller sende en sms til den kontaktperson, der passer dig bedst.
Kontaktperson i København
Navn: Karina Bruce
Telefon: kbr@laka.dk
Mail: 2135 3465
Kontaktperson i Vejle
Navn: Anne Kathrine Sonnichsen
Telefon: 2157 0729
Mail: aks@laka.dk
Du kan også tilmelde dig via nedenstående formular. Så ringer vi dig op til en uforpligtende snak, hvor du kan høre mere om netværket og sammen med os finde ud af, om det er det rette for dig.